Nytt avsnitt av Jesusfolket! Moderaterna har nyligen föreslagit att allt bistånd till fattiga länder ska avskaffas år 2030, och även kristna debattörer har anslutit sig till biståndskritiken. Micael, Sarah och Jacob bemöter argumenten för att bistånd skulle vara dåligt och diskuterar teologin bakom att företagande skulle vara många gånger bättre än att skänka pengar.
Ladda ner MP3-filen av avsnittet här.
Moderat debattartikel om biståndet i Aftonbladet.
Mats Tunehags debattartikel: ”Företagande är bättre än bistånd”.
Micaels gymnasiearbete ”Biståndskritik och biståndskritikskritik”:
Har du frågor, kommentarer eller tips på vad vi ska podda om? Maila oss på jesusfolket@gmail.com
Podcasten Jesusfolket hittar du här eller varhelst podcastar finns. Du kan även prenumerera på YouTube. Gilla gärna Jesusfolket på Facebook! Om du vill att vi ska komma och prata i din församling, bjud in oss!
Ja självklart måste biståndet avskaffas, av två anledningar
1) Varför ska jag betala skatt som går till en politisk rörelse som jag inte ställer mig bakom?
2) Varför är jag omyndigförklarad att själv välja vilken biståndsform, till vilket land, till vilken organisation, och vilket belopp osv som mina skattepengar ska skickas. Om jag är tillräckligt myndig att tjäna ihop pengarna, så borde jag även vara myndig nog att göra biståndsvalet själv
Gud gillar en glad givare, men gåvan ska ges från hjärtat och inte med tvångsmetoder (skatt)
GillaGilla
1) Du lever i en demokrati.
2) Tanken är att du gör det genom att påverka demokratin.
För övrigt undrar jag om du verkligen anser att all skatt är tvång och därmed dålig? I så fall borde du vara anarkist?
GillaGilla
Som du säkert vet så är Sverige bara en demokrati till namnet, men inte i praktiken
Ps. Var kan jag köpa din bok?
GillaGilla