Att vara kristen i klimatkatastrofernas tid

Hur är läget för klimatet egentligen, globalt och i Sverige? Är vi på väg mot klimatkatastrof och kollaps? Och vad är ett kristet svar på klimatkrisen?

I januari i år hade jag, Jacob Schönning Landin, förmånen att få föreläsa och predika för församlingarna i Månsarp och Taberg under ekumeniska böneveckan. Det blev två dagar med fokus på den ekologiska kris Guds goda jord är i. Jag pratade om hur läget är globalt och i Sverige för miljö och klimat, och att klimatkrisen är världens största orättvisa. Det här avsnittet av Jesusfolket är en inspelning av min föreläsning därifrån. 

Tidöregeringens utvisningar av kristna till förföljelse – med Christian Mölk Jesusfolket

Pastor Christian Mölk väckte stor debatt när han på sociala medier tog avstånd från Tidöpartiernas migrationspolitik som utvisar tusentals människor, däribland många kristna konvertiter.  Mycket av debatten kom att handla om Christian som person, om hans utspel var att ta partipolitisk ställning och ifall det är klokt att pastorer gör det. Men nåt oss inte glömma dem som drabbas av utvisningspolitiken! Vi bjöd in Christian till vår podcast Jesusfolket för att prata om några av dem som fått utvisningsbeslut på grund av Tidöregeringens politik de senaste månaderna, människor vi känner och har bett tillsammans med.  Vi pratade även om hur man kan hjälpa dem och andra som hotas av utvisning till förföljelse, samt om konkreta politiska förslag som vi tror skulle både hjälpa flyktingar och bygga svensk välfärd. Och så kommenterade vi att Kristdemokraternas partisekreterare tycker att Christian borde sluta vara pastor!  Här kan du läsa mer om hur Sverige utvisar konvertiter till förföljelse: https://helapingsten.com/tag/konvertiter/  Följ Rätt till tro på Facebook: https://www.facebook.com/Rattilltro/  Stöd UNHCR:s arbete för att hjälpa världens flyktingar: https://www.sverigeforunhcr.se/stod-oss/ge-en-gava/  Har du frågor, kommentarer eller tips på vad vi ska podda om? Maila oss på jesusfolket@gmail.com Bjud in oss att tala! https://helapingsten.com/boka/  Gilla Jesusfolket på Facebook! facebook.com/jesusfolket Följ oss på YouTube! youtube.com/helapingsten Och följ bloggen Hela Pingsten! helapingsten.com
  1. Tidöregeringens utvisningar av kristna till förföljelse – med Christian Mölk
  2. Är det ens möjligt att älska sina fiender? Med Peter Westermark från Nådens år
  3. Framtidens församling: fattigare, friare och fantastisk!
  4. Hur kristet ickevåld raderas från historieböckerna (med Pascal Andréasson)
  5. Tro efter Trump – samtal med Brian Zahnd live från Torpkonferensen

Vi pratade bland annat tillsammans om kyrkans roll inför klimatkrisen. Här kom det upp flera goda perspektiv:

-Kyrkans etik grundar sig inte på vad som ger goda resultat: det räcker att Gud vill något för att det ska vara gott. Och däri finns något väldigt hoppfullt. 

-Som kyrka kan vi vara profetröst, genom att ta in det lidande som äger rum, men också bära hopp. Vi är kallade att vara stigfinnare och ljusbärare!

-Som kyrka lever vi i gemenskaper, vilket är fantastiskt när det kommer till att ta ansvar för sin livsstil och hjälpa andra! 

Jag pratade även konkret om vad det är att leva hållbart, med fokus på mat och resande , och uppmuntrade till klimatfasta. I korthet: ät mindre kött och mejeriprodukter, och mer vego. Res mindre med bil och flyg, och mer med cykel och tåg. Det kan både kännas och vara uppoffrande, men ger mycket gott tillbaka! 

Apropå kristna gemenskaper finns ett digitalt hjälpmedel för församlingar som vill efterlikna de första kristna och dela mer med varandra, som heter just Dela!

För dig som vill bli medlem i God Jord, klicka här!

Och för den som vill läsa mer om detta finns många intressanta böcker. Två av dessa, som jag varmt kan rekommendera, är: 

God Jord och ett hållbart liv av Johannes Widlund. Johannes ger en liknande, men längre utläggning kring det jag pratar om i den här föreläsningen: utifrån frågorna: varför ska vi bry oss om planeten, vad säger bibeln och forskningen om miljön, och hur kan kristna göra skillnad? Johannes skriver personligt och slagkraftigt med glädje och passion som smittar av sig. 

Därför sörjer jorden av Peter Halldorf. Denna handlar (också) om att både erkänna realiteten i det extrema läge jorden befinner sig i och samtidigt staka ut en trovärdig hoppfull vision, djupt grundad i den kristna bekännelsen och i dialog med kristna och andra tänkare genom tiderna. Läs den och låt dig gripas av det envisa hoppet!

Vad tänker du?