Framtidens kyrka har färre byggnader och fler kollektiv

Framtidens kristendom kommer präglas mindre av kyrkobyggnader och mer av kollektiv, mindre av verksamhet och mer av relationer. 🔥 Det talade jag om när jag fick dela mina drömmar och förutsägelser med Carl-Henric Jaktlund i Sändarens podd ”På jakt efter framtidens kyrka” som du nu kan du även höra i Jesusfolket. Så kul med en poddidé som fokuserar på visioner och förhoppningar!

Jag argumenterade för att framtidens kyrka består av enkla husförsamlingar som når ut med evangelisation och socialt arbete. En kyrka som inte bygger sin styrka på byggnader och resurser, utan på Andens kraft och på gemenskapen i kollektiv och lokala nätverk.

När världen blir mer instabil och den moderna civilisationen krackelerar behöver kyrkan vara enkel, uthållig och riktad mot de utsatta. Inte en tung institution som lätt faller, utan en rörlig rörelse fylld av Andens kraft.

Så såg det ut i Apostlagärningarna: kyrkan var baserad i hemmen, klarade förföljelse och hungersnöd, tog hand om de svaga, och förenade tecken och under med fred och rättvisa. Det är den helhet vi behöver återupptäcka idag – hela pingsten för hela världen. 🌍✝️🔥

Hur kristna är KD:s värderingar? (med Joel Halldorf) Jesusfolket

Får kyrkohistoriker kritisera Kristdemokraterna? I detta avsnitt av Jesusfolket samtalar Micael med professorn, författaren och opinionsbildaren Joel Halldorf om Kristdemokraternas omsvängning i migrationspolitiken, partiets närmande till Sverigedemokraterna och den växande exodusen av bedjande kristdemokrater som inte längre känner igen sitt parti. Joel har nyligen argumenterat för att KD borde ta bort "Krist" i sitt namn så länge de avfärdar pastorers och prästers kritik av att de inte lever upp till de "kristna värderingar" de hävdar sig stå för. Vi pratar om varför KD reagerade så starkt på Joels kritik och om Lewi Pethrus hade känt igen det parti han en gång var med och formade. Vi samtalar också om kristet politiskt tänkande i Sverige jämfört med USA, om Joels bok "Makten och det heliga" och varför religion plötsligt har blivit hyperaktuellt för politiker. Vad händer när partiledare, riksdagsledamöter och debattörer börjar tala mer öppet om tro? Är det ett sundhetstecken, eller riskerar religionen att bli politisk rekvisita?  Joels senaste bok "Makten och det heliga": https://fritanke.se/bokhandel/bocker/makten-och-det-heliga/  Här är en namninsamling som protesterar mot Tidöregeringens talibansamarbete: https://www.mittskifte.org/petitions/stoppa-sveriges-samarbete-med-talibanerna  Här kan du stödja Svenska Afghanistankommittén som hjälper dem som drabbas av talibanernas terrorregim: https://sak.se/  Har du frågor, kommentarer eller tips på vad vi ska podda om? Maila oss på jesusfolket@gmail.com Boka en föreläsning: https://helapingsten.com/boka/ Gilla Jesusfolket på Facebook! facebook.com/jesusfolket Följ oss på YouTube! youtube.com/helapingsten Och följ bloggen Hela Pingsten! helapingsten.com 
  1. Hur kristna är KD:s värderingar? (med Joel Halldorf)
  2. Så kan kristna och ateister tillsammans stoppa regeringens stöd till talibanerna (med Magnus Timmerby från Humanisterna)
  3. Den bisarra anledningen till att kvinnor förbjöds predika och leda församlingar efter Bibelns tid
  4. Debatt om krig, våld och Bibeln (med Olof Edsinger och Vivian Caragounis)
  5. Tidöregeringens utvisningar av kristna till förföljelse – med Christian Mölk

Podden Jesusfolket finns överallt där poddar finns samt i länken i kommentarsfältet! Kolla även in podden ”På jakt efter framtidens kyrka” där Carl-Henric har intervjuat många andra kristna om vad de drömmer och visionerar om.

4 kommentarer

  1. Jörgen, församlingarna i Apostlagärningarna var husförsamlingar. Varför drar du dig då för att gå till en husförsamling?

    Gilla

  2. Därför att jag som lidande av social fobi har problem med att besöka privata hem där jag inte känner någon. Är inte heller så säker på att husförsamlingar där samma personer träffats under lång tid alltid är så välkomnande gentemot nya.

    Gilla

  3. Jörgen, det förklarar saken! Det är ju synpunkt att tänka på. I all vår mänsklighet finns förstås risken för det du påpekar. Men om husförsamlingen verkligen fungerar som den skall, så borde det inte bara vara samma personer som träffas där under lång tid. Gemenskapen borde vara mer dynamisk än så, vilket i så fall skulle öka chansen att man känner någon som redan är med i en husförsamling.

    Gilla

Vad tänker du?