Bethel Church i Kalifornien genomgår just nu sin största kris någonsin, en kyrka som haft ett enormt inflytande på modern karismatisk kristendom och deras School of Supernatural Ministry har kallats för ”Sveriges största bibelskola” då många svenskar har studerat där.
Krisen handlar om att det har framkommit att föreståndaren Bill Johnson (till höger i bild) och andra ledare i Bethel har känt till att ”profeten” Shawn Bolz (till vänster) har fejkat profetior och begått sexuella övergrepp, men inte sagt något offentligt om det på flera år.
Min vän och husförsamlingsledare David Wellstam, som tidigare uppskattat mycket av Bethels undervisning även om hans förtroende för dem nu är ”bottenlågt”, sammanfattar situationen mycket bra på sin blogg:
”Den 18e januari släpper Mike Winger en sex timmar (!) lång video med intervjuer, screenshots, vittnesmål m.m. som visar bortom rimligt tvivel att Shawn Bolz inte bara fejkat kunskapens ord genom att hitta information om människor på Facebook, utan också att han regelbundet och under lång tid sexuellt trakasserat unga män i sin närhet på olika sätt. Bolz blev känd just genom sina mycket detaljerade kunskapsord och Bethel Church var dem som främst lyfte fram honom och gav honom sin internationella plattform.
Mike Winger visar i videon hur det redan runt 2017 började avslöjas om de fejkade kunskapsorden och att Kris Vallotton i Bethels ledarteam kontaktades. De agerade till viss del internt, men ingenting utåt. 2019-2020 pressades Vallotton ytterligare eftersom vittnesmål om trakasserier från Bolz tidigare interns kommit fram. Bethel konfronterade Bolz och kontaktade hans styrelse, men Bolz erkände inte och hans styrelse gjorde ingenting. Internt avbröt Bethel alla sammarbeten med Bolz, plockade bort hans böcker och kontaktade ett antal ledarkontakter, men de sade ingenting till sin församling eller offentligt till den globala kyrkan. Bolz kunde alltså relativt fritt fortsätta sin tjänst.
Sommaren 2025 hamnar spotlight på Bethel Church genom Wingers intervju med Elijah Stephens och Bethel publicerar då ett statement på sin hemsida där de vagt tar avstånd från Bolz, men samtidigt delvis försvarar Bolz och sitt eget agerande på ett sätt som många reagerade negativt på. Efter Wingers marathonvideo 18 januari 2026 håller Kris Vallotton ett par dagar senare en predikan där han externt verkar processa det hela på ett defensivt sätt vilket bara underströk hur dåligt han har hanterat situationen.
Frustrationen över Bethels brist på agerande i fallet Bolz och deras defensiva hållning har sedan sommaren 2025 börjat nå kokpunkten och även personer som är positiva till karismatik i allmänhet, och Bethel i synnerhet har börjat höja kritiska röster och kräva förändring. Det gäller inte bara fallet Bolz, utan man menar att Bethel på samma sätt gett andra ledare plattform och sedan när de fallit varit tysta och inte tagit sitt ansvar att skydda Guds folk.”
I söndags bad Bethels ledarskap offentligt om förlåtelse, Kris Vallotton sa att hans defensiva predikan 18 januari var ett misstag och Bill Johnson sa att det var ”dårskap” att han hade promotat Shawn Bolz och beskrivit hans karaktär som god så sent som 2023. Det är bra att de medger sina misstag och ber om ursäkt. Men likt David känner jag att mitt förtroende för Bethel, och den karismatiska rörelsen i USA generellt, är väldigt lågt.
Flera andra amerikanska kristna ledare har avslöjats ägna sig åt maktmissbruk, otrohet, övergrepp, pengamissbruk, med mera. Det de alla har gemensamt är att de är män med makt som byggt ett varumärke kring sina egna namn och driver ”ministries” som inte är underordnade någon annan och har tillräcklig insyn.
Det som också förenar många av dem, inklusive flera av Bethels ledare, är att de tidigt uttalade förtroende och stöd för en annan sexmissbrukare som har begått flera övergrepp och ljuger konstant, nämligen Donald Trump. Ofta med ursäkten att Trump är politiker, inte pastor, och därför behöver kristna inte hålla honom till en så hög moralisk standard (som om kontroll över kärnvapen innebär ett mindre ansvar än kontroll över en predikstol).
Min bön och förhoppning är att en ny karismatisk rörelse ska resa sig både i USA och Europa som har högre transparens, mindre hierarki, mer jämställdhet samt där Andens frukter värderas lika mycket som Andens gåvor. ![]()
