Det har blivit mycket skrivande på den här bloggen, nästan ett inlägg per dag (idag tre). Det har både för- och nackdelar, man har som läsare ofta något nytt att ögna igenom, men å andra sidan lär man missa ganska mycket (de flesta läser nog max de inlägg som finns på startsidan, jag tror inte jättemånga klickar sig igenom etiketterna). För att vara säker på att ni inte missat någon av de, visserligen enligt mig själv, bästa texterna tänkte jag här i en slags årskrönika göra en sammanställning av vilka de är.
Alla inlägg i bloggserierna ”Kan en kristen vara rik” och ”Kan en kristen delta i krig”. Texterna i dessa bloggserier kompletterar varandra på ett sätt som gör att jag inte kan sålla bland dem. Läs ingen eller alla. När det gäller bloggserien ”Afrikas mobilkrig” om elektronikindustrins synder räcker det dock med Våra mobiler bidrar till afrikanska krig, Våra mobiler produceras under hemska förhållanden och Så stoppar du Afrikas mobilkrig för att få en bra bild om förhållandena elektronik produceras och vad man kan göra för att förbättra dem. Filmen Blod i mobilen rekommenderas också, den är inte ens 3 minuter lång.
Bland inläggen om karismatik kan nämnas Karismatiska kännetecken om vilka företeelser som återkommer vid väckelser, Jonas Melins text Anabaptismen och Pingstväckelsen om hur många av de första anabaptister var karismatiker samt de texter jag översatte från Revival Fires som Tecken och under rapporteras från Indien, ”Den vite mannens religion”? och Det fanns ingen stolthet på Azusa. Se även min egen reflektion kring Azusa. Det bästa inlägget gällande detta enligt mig själv är dock Mirakelberättelser om broder Michael som tyvärr inte lästes av så många enligt bloggstatistiken. Det gäller i regel alla inlägg om karismatik. Mycket underligt, det är det här jag själv tycker är mest intressant.
De flesta inläggen hamnade under ”Övrigt” och ”Aktuellt”. Bland de som jag är riktigt nöjd med finns Diakonia – en pro-palestinsk organisation?, Varför abort är fel, Hur mycket alkohol innehöll NT:s vin?, Varför har kyrkan ens vigselrätt? apropå beslutet om samkönade vigslar, Partipolitik i SvK: Vik hädan! och inte minst Apropå svininfluensan…, en pärla som tar tre sekunder att läsa.
Jag har skrivit ganska mycket om bistånd och globala frågor också. Texter som kan nämnas är ”Bistånd funkar inte” – Jo, om man satsar på det, Biståndskritik och biståndskritikskritik och Rättvisemärktskritikskritik.
De inlägg där det blivit mest debatter är utan tvekan de om SD. Jag har blivit kallad för både ”skenhelig” och ”diabolisk” för att jag försvarat religionsfriheten (faktiskt). Några inlägg i ämnet som inte lästes av så många men som är värda att lyfta upp är Svar på Jimmie Åkessons halvt antisemitiska debattartikel – som kom lite sent i debatten om hans debattartikel i Aftonbladet och därför inte lästes av så många – SD i kyrkovalet om hur många inom Sverigedemokrater i Svenska kyrkan representerar liberalteologi, Nationalismen på frammarsch som publicerades den 6 juni samt Den tidiga Pingströrelsens antinationalism.
Nu har jag länkat till hälften av bloggens texter känns det som men framför allt vill jag råda er som inte gjort det att läsa gästinläggen av David Åhlén, Jonas Melin m.fl. Några exempel: Jonas Melin: Hela pingsten!, David Åhlén: Andens gåvor är revolutionära verktyg, Anton Lundqvist: Tre enkla sätt att förbättra världen och Magnus Malm: Frikyrkan har drivits högerut. Och läs alla beskrivningarna av ”Bra bloggar”.

En kommentar