Generalsekrateraren för Diakonia, Bo Forsberg, talade i lördags på 150-årsjubileet för Uppsala Baptistförsamling om sambanden mellan rättvisa och konflikt. Jag var där och filmade hela föredraget, och eftersom det nästan är en timme långt gjorde jag två korta utdrag så att folk orkar se på åtminstone något av allt det kloka han sa.
I detta klipp berättar Bosse om en burmesisk flykting som han mötte vid den thailändska gränsen. Hon hade tvingats av militären att bära tre stora granatgevär flera mil genom minfält, bara för att på natten när de slagit läger bli våldtagen flera gånger om. Vänta bara tills ni får höra vart vapnen hon bar på kommer ifrån.
Företag är viktiga för utveckling, men samtidigt finns det flera exempel på när de bidrar till det motsatta i Demokratiska Republiken Kongo. Diakonia har kartlagt hur det svenska företaget Lundin Mining tog mark från den fattiga lokalbefolkningen – och få har väl missat att de mineraler som finns i våra elektroniska produkter kan ha bidragit till konflikten i Kongo.
Diakonia har sju lokala aktivistgrupper utspridda i landet, om du vill vara med i en sådan kan du kolla upp om det finns i din närhet här.