SD och talibanerna som de vill skicka kristna till

Bara några dagar innan valet sa SD att de vill ta bort möjligheten att få asyl genom att konvertera till en annan religion i ett försök att få ner Sveriges asylinvandring ”nära noll”. Därefter valde 14 procent av regelbundna gudstjänstbesökare att rösta på dem.

Hur kan normaliseringen av SD ha gått så långt att inte ens deras utvisningar av kristna till talibanernas skräckregim är något som avskräcker vissa kristna från att rösta på dem?

Micael och Jacob pratar med Alex Bengtsson, teologistudent som tidigare har jobbat på den antirastiska organisationen Expo, om SD:s hatkärlek till kristendomen och klyftan mellan vad SD faktiskt vill göra och vad många väljare ute i stugorna tror att de står för.

Vi diskuterar hur vissa av Jimmie Åkessons övertygelser om kristendomen borde klassas som heretiska och att det ändå finns hopp för våra asylsökande församlingsmedlemmar även när SD kommer få inflytande över regeringen.

Lyssna nedan eller via länken.

KD:s brutna löften om biståndet och klimatet – med Klimatgranskaren Jesusfolket

Tidöregeringen har ökat utsläppen med miljontals ton samtidigt som de har skurit ner på biståndet till fattiga länder med åtskilliga miljarder, vilket står i stor kontrast till vad Kristdemokraterna lovade innan valet 2022.  Då talade partiledaren Ebba Busch om vikten av att sänka utsläppen och behålla Sveriges bistånd på en procent av Sveriges inkomster. Så blev det inte efter fyra år av KD i regeringsställning. Faktum är att KD har brutit alla tolv miljölöften som de gav till Naturskyddsföreningen, de föreslår nu att avskaffa klimatmål istället för att nå upp till dem och när SVT frågade om de fortfarande står för ett generöst bistånd avstod Ebba Busch från att svara. Eftersom Kristdemokraterna heter som de heter ger detta folk intrycket av att kristna i Sverige har slutat bry sig om klimatet och biståndet. Det påpekade Sven Elander från Klimatgranskaren när Micael satte sig ner och poddade med honom om hur illa ställt det är med Sveriges bistånd och klimatpolitik efter fyra år av Tidö. Sven är inte kristen själv men har ett väldigt gott intryck av kyrkornas engagemang för fattiga och miljön, och därför är han otroligt förbryllad över hur KD:s drastiska förändring.  Vi hade ett väldigt spännande samtal om skillnaden mellan att följa Jesus och kalla sig kristen, varför kristna organisationer är i världsklass på att förmedla bistånd som fungerar, och hur KD troligtvis kommer se ut i framtiden. Sven är otroligt kunnig om vad som händer i både klimat- och biståndspolitiken och det var spännande att höra hans tankar om hur kristna väljare förmodligen kommer avgöra valet i höst. Naturskyddsföreningens granskning av partiernas klimat- och miljöpolitik: https://www.naturskyddsforeningen.se/artiklar/partier-bast-och-samst-for-miljon-2022-2026/ Diakonias granskning av partiernas biståndspolitik i ord och handling: https://www.diakonia.se/aktuellt/tydligt-gap-mellan-partiernas-ord-och-handling/  Har du frågor, kommentarer eller tips på vad vi ska podda om? Maila oss på jesusfolket@gmail.com Boka en föreläsning: https://helapingsten.com/boka/ Gilla Jesusfolket på Facebook! facebook.com/jesusfolket Följ oss på YouTube! youtube.com/helapingsten Och följ bloggen Hela Pingsten! helapingsten.com 
  1. KD:s brutna löften om biståndet och klimatet – med Klimatgranskaren
  2. Hur kristna är KD:s värderingar? (med Joel Halldorf)
  3. Så kan kristna och ateister tillsammans stoppa regeringens stöd till talibanerna (med Magnus Timmerby från Humanisterna)
  4. Den bisarra anledningen till att kvinnor förbjöds predika och leda församlingar efter Bibelns tid
  5. Debatt om krig, våld och Bibeln (med Olof Edsinger och Vivian Caragounis)

Här skriver Micael om SD:s förslag och hur Jimmie Åkesson försökte dölja hur extremt det var med en missvisande tweet.

Här kan du läsa om Micaels bok om kristna konvertiter från Afghanistan.

Podden hittar du här eller varhelst poddar finns. Gilla gärna Jesusfolket på Facebook! Om du vill att vi ska komma och prata i din församling, bjud in oss!

Trevlig lyssning!

Vad tänker du?