Häromdagen blev jag intervjuad av Paulus Eliasson i Maranatas podcast om hur kristna borde tänka om invandring och klimatkrisen! Jag fick även berätta om hur jag själv började engagera mig för fred, miljö och rättvisa som kristen tonåring efter att jag hade drabbats av Jesus radikala undervisning i Bergspredikan.
Det finns hundratals bibelverser om att välkomna och välsigna invandrare, och tusentals om att hjälpa de fattiga genom att leva enkelt och generöst. Idag är 100 miljoner människor på flykt – men de rika länderna stänger gränserna för dem så att fattiga länder får ta hand om dem istället. Samma rika länder som bär störst ansvar för klimatkrisen – men det är de fattigaste länderna som drabbas allra hårdast av dem.
Alltfler forskare varnar för att om vi inte snabbt överger fossila bränslen kan en femtedel av jorden bli obeboelig – i områden där det idag bor tre miljarder människor. Två miljarder av dem riskerar att förlora tillgången till dricksvatten om bara 30 år.
Men borde inte kyrkan fokusera på att förkunna evangeliet istället för att engagera sig för flyktingar och klimatkrisens offer? Det finns ingen motsättning. Invandring ger fantastiska möjligheter för kyrkan att berätta om Jesus för människor som kommer från länder där det är förbjudet att missionera. Och majoriteten av de tre miljarder människor som löper högst risk att dö av klimatkrisen tillhör onådda folkgrupper som aldrig hört talas om Jesus.
Och de goda nyheterna är att Gud har lovat att ge oss kraft via den Helige Anden för att sprida evangeliet och hjälpa de fattiga och utsatta! Det blev ett väldigt bra samtal och jag är tacksam för att Paulus bjöd in mig att prata om dessa frågor i podden.

Du har så rätt. Jag fattar inte hur det är möjligt att missa hur missionsfältet kommer till oss.
GillaGilla