Israeliska soldater berättar nu om hur de beordrades av sina befäl att döda civila i Gaza, upprätta utrotningszoner och använda palestinier som mänskliga sköldar. Den israeliska organisationen Breaking the Silence (Shovrim Shtika) lät svenska journalister tala med soldater som har tjänstgjort i Gaza i möten som arrangerades av Diakonia och Arenagruppen. En av de journalisterna är Henrik Jalalian och han är märkbart skakad över det han har fått höra.
Det soldaterna berättar handlar om Gaza och om hur verkligheten ser ut när nästan inga journalister släpps in och nästan inga palestinier släpps ut. En av dem säger ”Vi måste inte skjuta kvinnor och barn” och betonar orden ”måste inte”. De beskriver också ”utrotningszoner” där ”allt som rör sig” blir mål, och hur män skjuts om de anses vara i militär ålder, ett medvetet luddigt begrepp.
De berättar om mänskliga sköldar, ”myggprotokollet”, där en civil palestinier tvingas gå in i byggnader först. De kallas för ”myggor” och betalas bara i mat. En soldat säger ”Jag tänkte som en soldat” och beskriver hur han först litade på uppgifterna om ”legitima mål”, men insåg att precis alla byggnader i området räknades, tills hela området var förstört:
”De sa till exempel att den högsta byggnaden var ett viktigt militärt mål. Sedan den näst högsta. Jag litade på informationen de gav mig, man har ju sitt liv i deras händer. Men efter ett tag inser man att precis alla byggnader i området var ‘legitima mål’. Det slutade med att hela området var totalt förstört.”
Även journalisten David Grossman från Judisk krönika har intervjuat soldaterna. En av dem sa: ”Vi hade med egna ögon sett vad som hänt när Hamas massakrerat folk, och det var många i enheten som hade förlorat nära vänner som var på Novafestivalen. De som inte var ‘hardliners’ (hökar) förr blev det då. Man började använda en annan vokabulär, bibliska uttryck som att vi är de goda som slåss mot det onda, att de är Amalek.”
Men med tiden började den här soldaten ifrågasätta alltmer om det verkligen bara var Hamas de skjöt på och inte Gazas befolkning generellt. Han insåg så småningom att han var medskyldig till krigsbrott. Och nu vill han att världen ska veta det.
Han berättar om hur en israelisk enhet, inte hans egen, såg två palestinier som cyklade längs en väg. De sköts till döds, och även två andra män som råkade passera.
”När befälen samlar oss efteråt känner vi är det en obehaglig stämning, för det var klart och tydligt obeväpnade män. Vi hade fram till dess tänkt att vi sköt mot terrorister, nu spreds obehaget av att vi faktiskt dödade vem som helst. Men vårt befäl sade, gör er inga illusioner, det var inte civila, det var terrorister maskerade till civila.”
Det soldaterna beskriver är solklara krigsbrott. Det är ingen ursäkt för eller ett försvar av att även Hamas har begått krigsbrott. Men det visar att alla som har hävdat att Israels armé har gjort allt de kunnat för att skydda civila har haft fel. Otroligt fel.
