Cancer, bokskrivande och konvertiters rätt till asyl

För några månader sedan fick min vän Christian Mölk beskedet att han har sköldkörtelcancer. 

Oviss om vad det kommer leda till beslöt han sig för att ägna sommaren åt att skriva klart en bok han länge har velat författa: ett djuplodande bibelstudium om vad Bibeln säger om invandrare och flyktingar.

Nu kommer vi båda släppa böcker den här månaden som förhoppningsvis är till hjälp för människor som flyr. Men det är under speciella omständigheter vi har skrivit dem. 

Christian har levt i skuggan av sitt cancerbesked, och jag blev utmattad tidigare i år.

För några dagar sedan satte vi oss ner och pratade om sjukdom, skrivprocessen och vad som krävs för att det omgivande samhället ska ta de kristna flyktingarna på allvar. 

Det blev ett väldigt fint och ärligt samtal som betydde mycket för mig, och jag är tacksam för att Christians hals orkade med det!

Läs mer om böckerna och beställ dem här.

Jimmie Åkessons hot om att riva frikyrkor (med Elisabeth Sandlund) – Jesusfolket

”Ja, det kan man väl göra.” Det var SD-ledaren Jimmie Åkessons svar när han fick frågan om man ska riva frikyrkor ”där det predikas osvenska värderingar som homofobi till exempel”. Sverigedemokraterna har i flera år argumenterat för att moskéer som sprider ”anti-svenska” och ”homofobiska” idéer ska rivas, och nu frågade Aftonbladets reporter om detsamma gällde frikyrkor. Jimmies svar var ja. Andra SD-politiker har dock försökt framställa det som att Jimmie egentligen menade något annat och att det skulle vara ett "osant rykte" att SD vill riva frikyrkor. Men hur kan egentligen en ordagrann återgivning av vad Jimmie sa vara ett falskt rykte? Det pratar Micael om tillsammans med journalisten och opinionsbildaren Elisabeth Sandlund, tidigare chefredaktör för tidningen Dagen och redaktionschef på Kyrkans tidning. Här finns en protestlista mot Jimmies hot om att riva kyrkor: https://forms.gle/dsrySgx2d1oGUkYaA  Läs även Micaels text i tidningen Sändaren: "Det frikyrkliga stödet av Tidö börjar likna en självdestruktiv relation": https://sandaren.se/debatt/2026/09/10/det-frikyrkliga-stodet-av-tido-borjar-likna-en-sjalvdestruktiv-relation/  Naturskyddsföreningens granskning av partiernas klimat- och miljöpolitik: https://www.naturskyddsforeningen.se/artiklar/partier-bast-och-samst-for-miljon-2022-2026/ Diakonias granskning av partiernas biståndspolitik i ord och handling: https://www.diakonia.se/aktuellt/tydligt-gap-mellan-partiernas-ord-och-handling/  Stöd Läkare utan gränser som lindrar nöd och räddar liv i konfliktzoner: https://lakareutangranser.se/stod-oss/ge-en-gava  Har du frågor, kommentarer eller tips på vad vi ska podda om? Maila oss på jesusfolket@gmail.com Boka en föreläsning: https://helapingsten.com/boka/ Gilla Jesusfolket på Facebook! facebook.com/jesusfolket Följ oss på YouTube! youtube.com/helapingsten Och följ bloggen Hela Pingsten! helapingsten.com
  1. Jimmie Åkessons hot om att riva frikyrkor (med Elisabeth Sandlund)
  2. KD:s brutna löften om biståndet och klimatet – med Klimatgranskaren
  3. Hur kristna är KD:s värderingar? (med Joel Halldorf)
  4. Så kan kristna och ateister tillsammans stoppa regeringens stöd till talibanerna (med Magnus Timmerby från Humanisterna)
  5. Den bisarra anledningen till att kvinnor förbjöds predika och leda församlingar efter Bibelns tid

Podcasten Jesusfolket hittar du här eller varhelst poddar finns. Gilla gärna Jesusfolket på Facebook! Om du vill att vi ska komma och prata i din församling, bjud in oss!

Trevlig lyssning!

En kommentar

  1. Det är givetvis många som ber för er och vi är viss om att Herren har hand om er och era familjer. Jag vill säga att det känns något alldeles särskilt vacker i att Christian gjorde valet att skriva en bok långt bibelstudium i sin situation. Att på frågan till sej själv vad man vill göra med sin tid när man får en cancerdiagnos svara ”Jag vill skriva om det i bibeln som ligger mej närmast hjärtat och det kommer bli en bok tjockt” är ju djupt tjusigt och extremt trosstärkande. Nu vet vi ju som sagt att Herren har omsorg om Christian och att läkarvården i Sverige har världsklass och jag tror att vi får vara trygga med den omsorgen. Det är ändå en mycket fin sak att gömma på hur Christian valde att göra vid denna sin situation i livet. Tack Christian för det, tack Herre för din omsorg och tack Micael för att du delar sådana vittnesbörd vidare genom din podd.

    Gillad av 1 person

Vad tänker du?