Bibelns kyrka hade två sorters gudstjänster – så varför har vi bara en?

Visste du att den bibliska kyrkan hade två sorters gudstjänster? En inåtriktad som vi är vana vid – den som sker på söndagar, innehåller bön och nattvard med mera – och en bortglömd, utåtriktad gudstjänst som ofta ägde rum varje dag. Denna gudstjänst hade evangelisation i fokus och var en av de främsta faktorerna till att kristendomen kunde spridas så snabbt.

När jag insåg detta för några år sedan var det fullständigt revolutionerande. Jag hade likt många andra kristna betraktat söndagsgudstjänsten som det absoluta navet inte bara i kyrkans liv utan mitt eget liv, medan evangelisation var något av ett sidoprojekt som bara vissa kristna ägnade sig åt ibland. Och visst är söndagsgudstjänsten fortfarande otroligt viktig – men det är även mission på hemmaplan.

Vi läser i Apostlagärningarna att den första församlingen i Jerusalem som alla andra församlingar kommer ifrån möttes både i hemmen och i templet. Många tänker instinktivt att mötena vid templet var deras gudstjänster och mötena i hemmen var kompletterande bönegrupper, men så var det inte!

Det var mötena i hemmen som utvecklades till söndagsgudstjänster, det var där de delade nattvardsmåltid och bad för varandra. Mötena i templet skedde på ”hedningarnas förgård” och gick ut på att predika budskapet om Jesus. Naturligtvis knöt de an till sin judiska identitet – samtliga tidiga kristna var judar – men de deltog inte passivt i offerritualer utan precis som Jesus före dem gick de till templet för att predika, så att människor kom till tro varje dag.

Faktum är att varje gång Jesus eller apostlarna gick till templet eller synagogorna så predikade de budskapet om Guds rike. Varje gång. Så frågan är: vad är ett tempel eller synagoga i din stad? Var samlas människor? Och hur kan församlingen nå ut till dem?

Bibeln betonar att alla lärjungar till Jesus är missionärer som har privilegiet att berätta om vägen till evigt liv för människor de möter. Det är något vi ofta tänker ska delegeras till vardagen, men det bortglömda bibliska missionsstrategin är att tillsammans tränas i evangelisation precis som söndagsgudstjänsten tränar en i lovsång, bön och bibelkunskap.

Vi behöver både andas in och ut för att leva. Genom att ignorera, glömma bort eller helt enkelt vara omedveten om Bibelns offentliga, utåtriktade gudstjänster har den västerländska kyrkan ofta blivit som en överdimensionerad ballong – jättebra på att andas in men med få tillfällen att andas ut. Men det kan vi ändra på!

KD:s brutna löften om biståndet och klimatet – med Klimatgranskaren Jesusfolket

Tidöregeringen har ökat utsläppen med miljontals ton samtidigt som de har skurit ner på biståndet till fattiga länder med åtskilliga miljarder, vilket står i stor kontrast till vad Kristdemokraterna lovade innan valet 2022.  Då talade partiledaren Ebba Busch om vikten av att sänka utsläppen och behålla Sveriges bistånd på en procent av Sveriges inkomster. Så blev det inte efter fyra år av KD i regeringsställning. Faktum är att KD har brutit alla tolv miljölöften som de gav till Naturskyddsföreningen, de föreslår nu att avskaffa klimatmål istället för att nå upp till dem och när SVT frågade om de fortfarande står för ett generöst bistånd avstod Ebba Busch från att svara. Eftersom Kristdemokraterna heter som de heter ger detta folk intrycket av att kristna i Sverige har slutat bry sig om klimatet och biståndet. Det påpekade Sven Elander från Klimatgranskaren när Micael satte sig ner och poddade med honom om hur illa ställt det är med Sveriges bistånd och klimatpolitik efter fyra år av Tidö. Sven är inte kristen själv men har ett väldigt gott intryck av kyrkornas engagemang för fattiga och miljön, och därför är han otroligt förbryllad över hur KD:s drastiska förändring.  Vi hade ett väldigt spännande samtal om skillnaden mellan att följa Jesus och kalla sig kristen, varför kristna organisationer är i världsklass på att förmedla bistånd som fungerar, och hur KD troligtvis kommer se ut i framtiden. Sven är otroligt kunnig om vad som händer i både klimat- och biståndspolitiken och det var spännande att höra hans tankar om hur kristna väljare förmodligen kommer avgöra valet i höst. Naturskyddsföreningens granskning av partiernas klimat- och miljöpolitik: https://www.naturskyddsforeningen.se/artiklar/partier-bast-och-samst-for-miljon-2022-2026/ Diakonias granskning av partiernas biståndspolitik i ord och handling: https://www.diakonia.se/aktuellt/tydligt-gap-mellan-partiernas-ord-och-handling/  Har du frågor, kommentarer eller tips på vad vi ska podda om? Maila oss på jesusfolket@gmail.com Boka en föreläsning: https://helapingsten.com/boka/ Gilla Jesusfolket på Facebook! facebook.com/jesusfolket Följ oss på YouTube! youtube.com/helapingsten Och följ bloggen Hela Pingsten! helapingsten.com 
  1. KD:s brutna löften om biståndet och klimatet – med Klimatgranskaren
  2. Hur kristna är KD:s värderingar? (med Joel Halldorf)
  3. Så kan kristna och ateister tillsammans stoppa regeringens stöd till talibanerna (med Magnus Timmerby från Humanisterna)
  4. Den bisarra anledningen till att kvinnor förbjöds predika och leda församlingar efter Bibelns tid
  5. Debatt om krig, våld och Bibeln (med Olof Edsinger och Vivian Caragounis)

Det här predikade jag om i Pingst Falköping i söndags, en predikan som nu ligger ute i podden Jesusfolket. Jag berättade också om hur jag själv kom till tro och hur jag kände ångest inför att börja berätta för andra om Jesus. Men tack vare Bibelns bortglömda missionsstrategi som praktiserades av församlingen Mosaik i Uppsala lärde jag mig att evangelisera på ett naturligt och frimodigt sätt!

Podcasten Jesusfolket hittar du här eller varhelst poddar finns. Du kan även prenumerera på YouTube. Gilla gärna Jesusfolket på Facebook! Om du vill att vi ska komma och prata i din församling, bjud in oss!

3 kommentarer

Vad tänker du?