”Ja, det kan man väl göra.” Det var SD-ledaren Jimmie Åkessons svar när han fick frågan om man ska riva frikyrkor ”där det predikas osvenska värderingar som homofobi till exempel”. Sverigedemokraterna har i flera år argumenterat för att moskéer som sprider ”anti-svenska” och ”homofobiska” idéer ska rivas, och nu frågade Aftonbladets reporter om detsamma gällde frikyrkor. Jimmies svar var ja.
Andra SD-politiker har dock försökt framställa det som att Jimmie egentligen menade något annat och att det skulle vara ett ”osant rykte” att SD vill riva frikyrkor. Men hur kan egentligen en ordagrann återgivning av vad Jimmie sa vara ett falskt rykte? Och varför vägrar Jimmie och andra riksdagsledamöter ta tillbaka hotet om att riva kyrkor om de faktiskt inte tänker göra det? Till och med när Jimmie själv säger att han inte vill riva kyrkor så beskriver han under vilka omständigheter han vill riva kyrkor!
Det pratar Micael om tillsammans med journalisten och opinionsbildaren Elisabeth Sandlund, tidigare chefredaktör för tidningen Dagen och redaktionschef på Kyrkans tidning.
Jimmie Åkessons hot om att riva frikyrkor (med Elisabeth Sandlund) – Jesusfolket
- Jimmie Åkessons hot om att riva frikyrkor (med Elisabeth Sandlund)
- KD:s brutna löften om biståndet och klimatet – med Klimatgranskaren
- Hur kristna är KD:s värderingar? (med Joel Halldorf)
- Så kan kristna och ateister tillsammans stoppa regeringens stöd till talibanerna (med Magnus Timmerby från Humanisterna)
- Den bisarra anledningen till att kvinnor förbjöds predika och leda församlingar efter Bibelns tid
Läs vår protest mot Jimmies hot om att riva kyrkor.
Läs även Micaels text i tidningen Sändaren: ”Det frikyrkliga stödet av Tidö börjar likna en självdestruktiv relation”.
Naturskyddsföreningens granskning av partiernas klimat- och miljöpolitik.
Diakonias granskning av partiernas biståndspolitik i ord och handling.
Podcasten Jesusfolket hittar du här eller varhelst poddar finns. Du kan även prenumerera på YouTube. Gilla gärna Jesusfolket på Facebook! Om du vill att vi ska komma och prata i din församling, bjud in oss!
