Helvetesdebatten i Dagen

Debatten om helvetet i tidningen Dagen har visat att det är väldigt många även i evangelikala och karismatiska sammanhang i Sverige som ifrågasätter läran om evig plåga. Och inte bara för att man har känslomässiga problem med tanken att miljontals plågas en oändlig tid framöver samtidigt som man själv ska njuta av evig lycka en bit bort, även om det kan var förståeligt. Det som har varit väldigt fascinerande med den här debatten är att bibelord som traditionellt har citerats för att försvara läran om evig plåga har använts för att kritisera den.

Jag satte mig nyligen ned tillsammans med Daniel Hultberg och Elin Prather för att analysera och kommentera argumenten som användes i debatten. Det blev en väldigt givande diskussion om vikten av att framställa sina meningsmotståndares åsikter på ett rättvist sätt och att följa bevisen dit de leder även när det utmanar den tradition man vuxit upp med.

Detta kan du lyssna på i senaste avsnittet av Jesusfolket!

KD:s brutna löften om biståndet och klimatet – med Klimatgranskaren Jesusfolket

Tidöregeringen har ökat utsläppen med miljontals ton samtidigt som de har skurit ner på biståndet till fattiga länder med åtskilliga miljarder, vilket står i stor kontrast till vad Kristdemokraterna lovade innan valet 2022.  Då talade partiledaren Ebba Busch om vikten av att sänka utsläppen och behålla Sveriges bistånd på en procent av Sveriges inkomster. Så blev det inte efter fyra år av KD i regeringsställning. Faktum är att KD har brutit alla tolv miljölöften som de gav till Naturskyddsföreningen, de föreslår nu att avskaffa klimatmål istället för att nå upp till dem och när SVT frågade om de fortfarande står för ett generöst bistånd avstod Ebba Busch från att svara. Eftersom Kristdemokraterna heter som de heter ger detta folk intrycket av att kristna i Sverige har slutat bry sig om klimatet och biståndet. Det påpekade Sven Elander från Klimatgranskaren när Micael satte sig ner och poddade med honom om hur illa ställt det är med Sveriges bistånd och klimatpolitik efter fyra år av Tidö. Sven är inte kristen själv men har ett väldigt gott intryck av kyrkornas engagemang för fattiga och miljön, och därför är han otroligt förbryllad över hur KD:s drastiska förändring.  Vi hade ett väldigt spännande samtal om skillnaden mellan att följa Jesus och kalla sig kristen, varför kristna organisationer är i världsklass på att förmedla bistånd som fungerar, och hur KD troligtvis kommer se ut i framtiden. Sven är otroligt kunnig om vad som händer i både klimat- och biståndspolitiken och det var spännande att höra hans tankar om hur kristna väljare förmodligen kommer avgöra valet i höst. Naturskyddsföreningens granskning av partiernas klimat- och miljöpolitik: https://www.naturskyddsforeningen.se/artiklar/partier-bast-och-samst-for-miljon-2022-2026/ Diakonias granskning av partiernas biståndspolitik i ord och handling: https://www.diakonia.se/aktuellt/tydligt-gap-mellan-partiernas-ord-och-handling/  Har du frågor, kommentarer eller tips på vad vi ska podda om? Maila oss på jesusfolket@gmail.com Boka en föreläsning: https://helapingsten.com/boka/ Gilla Jesusfolket på Facebook! facebook.com/jesusfolket Följ oss på YouTube! youtube.com/helapingsten Och följ bloggen Hela Pingsten! helapingsten.com 
  1. KD:s brutna löften om biståndet och klimatet – med Klimatgranskaren
  2. Hur kristna är KD:s värderingar? (med Joel Halldorf)
  3. Så kan kristna och ateister tillsammans stoppa regeringens stöd till talibanerna (med Magnus Timmerby från Humanisterna)
  4. Den bisarra anledningen till att kvinnor förbjöds predika och leda församlingar efter Bibelns tid
  5. Debatt om krig, våld och Bibeln (med Olof Edsinger och Vivian Caragounis)

Podden hittar du här eller varhelst poddar finns. Gilla gärna Jesusfolket på Facebook! Om du vill att vi ska komma och prata i din församling, bjud in oss!

Trevlig lyssning!

4 kommentarer

    1. Det är förelagt människan att en gång dö sen dömas…det finns ingen andra chans det är en villfarelse..Matt 25.46 Och dessa skola gå bort till evigt straff men de rättfärdiga till evigt liv….ett evigt straff det är ett evigt liv utan Gud..

      Gilla

      1. Hej Anna Karin!

        Du skriver att det eviga straffet är ett evigt liv utan Gud. I så fall stämmer det inte att det bara är de som tror som får evigt liv (Joh 3:16), att syndens lön är döden medan Guds gåva är evigt liv (Rom 6:23), och att det bara är genom att ta del av Livets bröd, Jesus, som man kan leva för evigt (Joh 6:51). Varför tror du att Bibeln om och om igen säger att det bara är genom att tro på Jesus som man får evigt liv, när alla människor enligt dig får evigt liv – antingen med eller utan Gud?

        I Apostlagärningarna 17 säger Paulus dessutom att Gud ”åt alla ger liv och anda och allt”, eftersom ”i honom är det vi lever och rör oss och är till” (v. 25, 28). Hur tänker du dig att man kan leva i evigheters evighet utan Gud? Det låter som en självmotsägelse. Det Bibeln säger i hundratals verser är att de ofrälsta kommer dö, brännas upp, bli till aska, inte längre finnas till. Jag tror det innebär att de som inte får evigt liv drabbas av evig död.

        Allt gott!

        Gilla

  1. Ni måste förstå att Gud sänder inte en enda människa till helvetet. Det är människan själv som väljer att hamna där.
    Snälla, ni måste förstå att det är en stor skillnad på erat resonemang och vad Bibeln beskriver.
    Absolut det finns undantag men de är synnerligen ingen regel utan ett varnande exempel.
    Gud har redan överlåtit domen till sonen.
    Ni diskuterar alltså helt uppåt väggarna och era exegetiska exempel visar på en enorm okunskap och ovilja att angripa ämnets huvudsak.
    Varför skapades helvetet?
    Är helvetet människans öde tack vare sin ödlelika dubbelnatur?
    Är korset enda räddningen?
    Där har ni lite att bita i, istället för att diskutera den gröna (chloros) agendan.

    Gilla

Vad tänker du?