Konferens 16-18 november

16-18
Kom, kom, kom!

16-18 november är du välkommen på en konferens om att förena karismatik, evangelisation och engagemang! Mosaik arrangerar tillsammans med några andra organisationer/kyrkor (ej helt klart vilka) och platsen blir Stockholm eller Uppsala. Som ni märker är allt långt ifrån färdigplanerat, men mer info kommer dyka upp här allteftersom samt i mina blogginlägg.

Ämnen som kommer tas upp är bland annat:

  • Profetisk evangelisation
  • Asylrättsaktivism
  • Helande på gatan
  • Mission
  • Diakoni
  • Att höra Guds röst
  • Globalt engagemang
  • Församlingsplantering
  • Befrielse från det onda
  • Pannkaksevangelisation
  • Karismatisk aktivism

Exempel på personer du får träffa och lyssna på:

Katarina Halldorf Almonte, teolog och bibellärare med ett hjärta för Andens gåvor. Har jobbat som lärare på Örebro Missionsskola och är nu aktiv i Linneakyrkan i Göteborg.

Michael Liliequist, teolog, själavårdare och fredsaktivist, jobbar i Uppsala Stadsmission och vill förena engagemang för en bättre värld med Andens gåvor. Michaels blogg.

Bengt Sjöberg, lärare, pastor i Kristen Gemenskap i Filipstad samt kommunpolitiker. Brinner för asylrätts- och integrationsfrågor. Bengts blogg.

Stefan Swärd, doktor i statskunskap, pastor i Elimkyrkan i Stockholm samt ordförande för Claphaminstitutet. Är en flitig samhällsdebattör för kristna moraliska frågor såväl som för migrations- och miljöfrågor, och har som vision att förena karismatisk kristendom med social radikalitet. Stefans blogg.

Spännande, eller hur? Andra konferenser samma månad som rekommenderas är Kingdom Culture 9-11 nov i Örebro, samt Radikalt lärjungaskap 23-25 nov i Linköping. Besöker du alla tre får du en hedersutmärkelse och en Hela Pingsten t-shirt för hängivet konferensande.

2 kommentarer

    1. Hallå broder! Vi kommer ha nåt anmälningssystem för att ha koll på hur många som kommer, men sen tänker jag mig att man betalar nån hundring på plats. Det borde inte kosta mer än så.

      Gud välsigne dig!

      Gilla

Vad tänker du?

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s