”Får kristna plats i skolan?” – digital konferens i september!

”Min gymnasielärare sa att i USA finns världens smartaste och dummaste befolkning: de smarta tror på forskning och de dumma tror på Gud.”

”Min lärare hånade idén att bli frälst, och sa att han aldrig skulle vilja bli det”.

”Jag blev kallad dum, fick kommentarer som ’tror du på tomten också’, hånades med vulgära skämt om min tro … Värst var min gymnasielärare i geografi.”

Kristna beskrivs som ointelligenta eller psykiskt sjuka i svenska skolor samtidigt som undervisningen ofta utgår från att ateismen är sann, enligt forskaren Karin Kittelmann Flensner.

Varannan kristen elev upplever sig kränkt för sin tro i skolan, enligt en rapport från Sveriges kristna råd.

Varför har det blivit så här? Och hur kan det motverkas?

bantersnaps-9o8YdYGTT64-unsplash

I flera månader har jag suttit med i en arbetsgrupp för att arrangera en digital konferens som uppmärksammar detta.

Idag har jag glädjen att meddela att den blir av 19 september! Konferensen heter ”Får kristna plats i skolan?” och inkluderar tips, berättelser och presentation av en ny forskningsrapport!

Skärmavbild 2020-07-02 kl. 19.49.08

Den arrangeras av ClaphaminstitutetNy GenerationSvenska apologetiksällskapet och Sollentuna Pingst.

All info om konferensen hittar du på kristeniskolan.se!

Anmäl dig redan idag – det är helt gratis!

Vad tänker du?

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s