Guds närvaro var så påtaglig under konferensen Pingst23 som gick av stapeln denna pingsthelg. Omkring en tredjedel av de ca 150 besökarna på det inledande ungdomsmötet gick fram för förbön. Folk blev fyllda av Anden och hade starka Gudsmöten. Lovsången med Hope for this Nation var fantastisk.

Varje samling vi hade på pingstaftonen avslutades med inbjudan till bön för Andens dop och gåvor, och vid varje samling har människor blivit fyllda av Anden! Efter att jag föreläste i på lördag förmiddag om tungotal och språkmirakler var det som att himlen föll ner och många sökte Gud medan lovsång och tacksamhet fyllde rummet.
På eftermiddagen fick jag sitta med i ett panelsamtal om Anden där kristna ledare från olika sammanhang delade sina erfarenheter och insikter. Pelle Hörnmark, f.d. ledare för pingströrelsen, berättade hur mycket tungotalet har betytt för hans tjänst. Ungdomsledaren Cornelia Bjelkvik berättade hur det var som att livet gick från svartvitt till färg när hon tog emot Anden. Och prästen Mats Nyholm från Klara kyrka betonade hur Anden driver oss till ett liv i bön och att betjäna de fattiga och utsatta.

Sedan tillbad vi igen, många blev fyllda av Anden och hungern efter pingstens gåvor fördjupades ännu mer. Samma sak upprepade sig efter Pascal Andréassons föredrag om Andens dop genom historien, och kvällsmötet där Pelle Hörnmark predikade om att låta sig uppfyllas av Anden om och om igen.
Jag hade rätt så höga förväntningar på helgen, men det blev ännu bättre än jag trodde. Gud mötte verkligen människor på dramatiska sätt. Många kommer säkert se tillbaka på helgen med stor tacksamhet och glädje för vad Gud påbörjade där.

Under söndagen, på självaste pingstdagen, flyttade konferensen till Nyhemshallen dit hundratals sökte sig för att få uppleva Anden. Efter att ha talat om dokumenterade språkmirakler i Nyhemshallen har människor nonstop kommit fram till mig under matpausen och berättat om ännu fler mirakler.
Någon hade hört pastorn Sture Claar tala franska när han talade i tungor, en annan hade själv talat spanska enligt en spanjor som gick förbi henne, en tredje hade talat arabiska och en fjärde hade med sitt tungotal på fijianska bekräftat en kompis i UMU som någon minut tidigare också hade talat i tungor på fijianska.

Det här är Lina! Hon älskar att tillbe och tjäna Jesus och var med på Pingst23 för att söka mer av Andens kraft och kärlek. Hon blev berörd av mitt föredrag om språkmirakler – för hon kände igen sig.
Hon berättade bland annat om hur hon för ett tag sen hade varit med och bett på zoom. När hon bad för en kvinna på Zoom-mötet talade hon i tungor. Kvinnan, som förstod hindi, berättade entusiastiskt att Lina hade talat det språket och att det hade talat rakt in i den situation som kvinnan sökte bön för.
Johannes skriver i slutet av sitt evangelium: ”Jesus gjorde också mycket annat. Men om varje händelse skulle skrivas ner, tror jag att inte ens hela världen skulle rymma de böcker som då måste skrivas.” (Joh. 21:25). Så känner även jag – jag har tappat räkningen på alla som har hört av sig efter att boken gavs ut och delat med sig av fler vittnesbörd på språkmirakler.

Gud gör så väldigt mycket idag, hörrni. Vilken underbar bekräftelse på pingstens budskap – att den Helige Anden är tillgänglig för var och en som vill ta emot. Vem du än är och vad du än har gått igenom så är du sedd och älskad av Gud. Och han vill inget hellre än att fylla dig med kraft och kärlek för att hjälpa människor i nöd och sprida de glada nyheterna om evigt liv i Jesus till världens alla hörn.
Som Jonas Andersson sa i sin predikan på det sista kvällsmötet: Jesus kommer inte födas igen. Jesus kommer inte dö och uppstå igen. Men den Helige Anden vill utgjutas om och om igen. Den bibliska pingsten är helt upprepningsbar. ![]()

Vill bekräfta och berätta att jag hörde Sture Claar tala franska fast han inte kan ett ord. En närvarande som inte trodde Gud kan göra detta, tyckte tungomål var feik, blev övertygad och ville ta emot den helige Ande
GillaGilla
Underbart, Leif! När var detta?
GillaGilla